Dla mediów

Kontakt dla mediów

Biuro Poselskie Posła  do Parlamentu Europejskiego

Grzegorza Tobiszowskiego

Niedurnego 69

41-709 Ruda Śląska

Dyrektor Biura: Paweł Cyz, tel. 505 565 480

Wojciech Janocha, tel. 885 551 068

Biuro Poselskie Posła  do Parlamentu Europejskiego

Grzegorza Tobiszowskiego

Piastowska 11

43-200 Pszczyna

Asystent: Katarzyna Raszka, tel. 699 707 599

Materiały do pobrania

Aktywność medialna

Grzegorz Tobiszowski o wzroście cen energii dla Polskiego Radia

24 07.11.2021

Wszyscy, którzy analizują światowy i europejski rynek energetyczny są zgodni, że ceny energii na tym etapie, który jest dzisiaj, to nie jest ostatnia wielkość. One będą jeszcze rosły.

Wolny Rynek Business Hub: Podejmując rygorystyczne działania w trosce o klimat – musimy widzieć wizję rozwoju gospodarczego 

02.11.2021

O wyzwaniach, które niesie dla Polski i Śląska polityka Europejskiego Zielonego Ładu, kosztach transformacji energetycznej i jej wpływie na konkurencyjność europejskich gospodarek w październikowym numerze / str. 65

Euractiv.pl: “Fit for 44” nie wyhamuje wzrostu cen energii

15.10.2021

Pewne projekty i fundusze powinny być dostosowane do realiów państw członkowskich. Ważne, żeby w ramach troski o klimat, nie doprowadzić do tego, że przegramy dobrą ideę. A to nam grozi.

Puls Biznesu: Tobiszowski: nie ma pewności czy gaz i atom będą miały ułatwiony dostęp do finansowania 

07.10.2021r.

Nie mamy dziś pewności, czy sektor gazowy i atomowy zostaną uznane za “zrównoważone środowiskowo” i dzięki temu będą miały ułatwiony dostęp do finansowania – ocenia europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem, niepewność w tym zakresie grozi pogłębianiem kryzysu energetycznego w Europie.

Interia: Za pięć lat grożą nam przerwy w dostawach prądu

23.09.2021r.

Zapobieganie zmianom klimatycznym jest konieczne, ale trzeba sobie jasno odpowiedzieć na pytanie, na czym oprze się energetyka po węglu, poza OZE – mówił podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach europoseł Grzegorz Tobiszowski.

Biznesalert.pl: Tobiszowski: Jeśli Europa nie przekona innych, przegra wyścig gospodarczy

22.09.2021r.

Polska nie może sobie pozwolić na wycofanie siedmiu procent energii produkowanej w Turowie. Pieniądze nie pójdą na wodę, której tam brakuje, ale na karę. Od tego wody nie przybędzie – przyznał podczas debaty dot. transformacji i górnictwa, eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski.

Eecooland.eu: Węgiel wciąż jest Polsce potrzebny, przerwy w dostawach prądu całkiem realne

23.09.2021r.

Bez zmiany podejścia Europa przegra wyścig gospodarczy. Musi być w gospodarce jakaś logika, musimy wiedzieć w co inwestować z myślą o przebudowie miksu energetycznego – przekonywał w dyskusji podczas EKG2021 Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.

Dziennik Zachodni: Tobiszowski o skutkach wyroku TSUE w sprawie Turowa: Jesteśmy testowani, na ile można przyspieszyć procesy likwidacji górnictwa

24.05.2021r

Kopalnie będziemy zamykać jedynie na Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Trudno to kontestować, jeśli jest porozumienie społeczne i koniec górnictwa uzgodniono drogą kompromisu. Obawiam się, że dla struktur unijnych Śląsk traktowany jest jako symbol sektora węglowego w Europie i dlatego narzucono nam, że trzeba się z nim na Śląsku pożegnać – mówi Grzegorz Tobiszowski, europoseł PiS, były wiceminister energii, w rozmowie z Marcinem Zasadą.

 

WNP: Jerzy Buzek i Grzegorz Tobiszowski o unijnym podatku węglowym

08.03.2021r

Parlament Europejski dyskutuje nad wprowadzeniem granicznego podatku węglowego (CBAM). 9 marca europosłowie będą głosować nad rezolucją ws. CBAM, nie będzie ona miała jednak charakteru wiążącego. Sprawę podatku dla WNP.PL komentują europosłowie Jerzy Buzek i Grzegorz Tobiszowski.

Bytomski.pl: Grzegorz Tobiszowski: sprostać wyzwaniom

22.12.2020

O przyszłości polskiej gospodarki, wyzwaniach stojących przed Unią Europejską, ale i przed woj. śląskim rozmawiamy z jednym z najaktywniejszych polityków tego regionu, byłym wiceminister energii w latach 2015-2019, a obecnie Posłem do Parlamentu Europejskiego Grzegorzem Tobiszowskim, reprezentującym Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

 

Rzeczpospolita: Zbyt szybkie zmiany grożą katastrofą

22.09.2020r

Trzeba pokazać górnikom racjonalną przyszłość – mówi Grzegorz Tobiszowski, europoseł, były wiceminister energii.

 

Interia: Globalny popyt na węgiel nie spada

02.01.2020 r.

Mimo zaostrzonej polityki klimatycznej globalny popyt na węgiel pozostanie stabilny do 2024 roku – szacuje Międzynarodowa Agencja Energetyczna. Wspierać go będzie Azja, a przede wszystkim Chiny, które odpowiadają za połowę światowego zużycia. Dalszy spadek popytu oczekiwany jest natomiast w USA i w Europie.

 

Radio Katowice: Sprawiedliwa transformacja energetyczna w Europie. Konferencja.

02.01.2020 r.

O znaczeniu sprawiedliwej transformacji energetycznej w Europie i jej roli dla województwa śląskiego mówił podczas konferencji europoseł Grzegorz Tobiszowski.

Jak dodał, w przyszłym tygodniu zostaną zaprezentowane szczegóły porozumienia dotyczącego Europejskiego Zielonego Ładu. Jego celem jest uczynienie z Europy do 2050 roku pierwszego kontynentu neutralnego pod względem klimatu.

 

WNP: Jeden górnik będzie kosztował nas ćwierć miliona złotych

2.01.2020 r.

Transformacja gospodarcza i energetyczna woj. śląskiego jest nieunikniona – znaczenie węgla i energetyki węglowej będzie malało. Będzie to jednak nas, Polaków, bardzo dużo kosztować. Z badań Magdaleny Wójcik z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie wynika, że przeciętny koszt zastąpienia jednego miejsca pracy w sektorze węglowym wynosi ok. 270 tys. zł.

 

Energetyka24: Tobiszowski: Śląsk może stać się kuźnią kadr dla sektora OZE

2.01.2020 r.

Górny Śląsk może stać się kuźnią kadr dla sektora odnawialnych źródeł energii – ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski, postulując stworzenie w regionie centrum szkoleniowego w tej dziedzinie. Ma to być jeden z projektów, wpisujących się w program transformacji energetycznej Śląska.

 

WNP: będzie wsparcia UE dla polskich sieci energetycznych?

14.04.2020 r.

Komisja Europejska powinna uwzględnić sieci energetyczne polskich farm wiatrowych. Dziś jest ryzyko, że nie otrzymają wsparcia UE – przestrzegał podczas debaty w Parlamencie Europejskim eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski.

 

WNP: CBAM wyrówna szanse gospodarki europejskiej w rywalizacji z innymi

09.03.2020 r.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski, który w trakcie pełnienia funkcji wiceministra energii podnosił kwestię śladu węglowego, komentuje pomysł stworzenia mechanizmu obciążającego import do Unii Europejskiej kosztami emisji CO2, czyli tzw. CBAM.

 

Trybuna Górnicza: Tobiszowski: Proces transformacji powinien być głęboko przemyślany i rozłożony w czasie

24.09.2020 r.

Zmiana modelu funkcjonowania branży wydobywczej powinna opierać się na racjonalności, dialogu i poszanowaniu dla regionu, który określany jest przecież jako „przemysłowe serce Polski” – mówi w rozmowie z Górniczą europoseł PiS i b. wiceminister energii GRZEGORZ TOBISZOWSKI.

 

Analiza działań wpisanych w proces Europejskiego Zielonego Ładu i ich wpływ  na polski przemysł i energetykę to temat przewodni w wywiadzie Europosła Grzegorza Tobiszowskiego w ogólnopolskim dzienniku Rzeczpospolita.

 

Apel o granicę. Grzegorz Tobiszowski z listem do eurodeputowanych w wywiadzie dla TVP3

 

Granica czeska nadal zamknięta dla Ślązaków. Europoseł Grzegorz Tobiszowski interweniuje

 

Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski zwrócił się do wszystkich czeskich posłów w Parlamencie Europejskim z prośbą o interwencję w sprawie wciąż zamkniętej dla mieszkańców województwa śląskiego granicy polsko-czeskiej

 

Grzegorz Tobiszowski interweniuje u czeskich europosłów ws. otwarcia granicy dla Ślązaków

 

Koronawirus a polskie górnictwo – „Absurdem jest wydobywanie węgla bez pomysłu”

 

Grzegorz Tobiszowski: górnictwo jest i będzie kluczową dziedziną naszej gospodarki

 

Grzegorz Tobiszowski: Śląsk może stać się kuźnią kadr dla sektora OZE

 

Grzegorz Tobiszowski: górnicy do pracy w OZE

 

Transformacja energetyczna może oznaczać utratę 40 tys. miejsc pracy w sektorze węglowym – mówił w Katowicach były wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie