a

Aktualności

„Jeśli Europa nie przekona innych kontynentów do troski o klimat to przegra wyścig gospodarczy” – Europejski Kongres Gospodarczy 2021

Biorąc udział w panelu „Górnictwo i transformacja”, podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2021 w Katowicach, europoseł Grzegorz Tobiszowski odniósł się do różnic występujących w krajach wspólnoty dot. transformacji energetycznej. – Francja bardzo mocno akcentuje kwestię atomu, która z kolei jest kwestionowana przez Niemcy. Polsce jest na rękę zarówno kwestia atomu, jak i gazu. Jeśli jednak odłożymy na bok gaz, który ma być paliwem przejściowym, i mamy wątpliwości co do węgla oraz atomu, to na czym mamy oprzeć przyszłość energetyczną? Rozumiem, że chcielibyśmy utrzymać swoje źródła, które produkują energię. Pojawia się pytanie, jak mamy skonstruować polski miks by odpowiadał sygnałom płynącym z elit środowisk unijnych? Pozostaje nam tylko offshore i OZE na lądzie – powiedział europoseł.

Jak twierdzi, jeśli Europa nie przekona innych kontynentów do troski o klimat to przegra wyścig gospodarczy. Europoseł podkreślił także, że dyskusja o unijnej polityce klimatycznej powinna być bardziej perspektywiczna. – Oczywiście troska o klimat jest ważna, ale przy wieloletnich inwestycjach w energetyce musimy wiedzieć co się wydarzy za 5, 10 czy 15 lat. Nie można oczywiście demonizować, ale należy pamiętać, że zjawisko jest złożone. Europa musi patrzeć szerzej, bo nie jest jedynym kontynentem na świecie – zwrócił uwagę eurodeputowany.

Poseł do Parlamentu Europejskiego jasno odniósł się także do sytuacji Turowa. – Polska nie może sobie pozwolić na wycofanie siedmiu procent energii produkowanej w Turowie. Pieniądze nie pójdą na wodę, której tam brakuje, ale na karę. Od tego wody nie przybędzie – zaakcentował podczas debaty.

W panelu udział wzięli także: Sebastian Bartos – zastępca prezesa zarządu ds. handlu, Jastrzębska Spółka Węglowa; Dawid Gruszczyk – wiceprezes zarządu ds. sprzedaży, Famur SA; Tomasz Jurkanis – Partner McKinsey; Stanisław Prusek – p.o. zastępcy prezesa zarządu ds. Technicznych i Operacyjnych, Jastrzębska Spółka Węglowa,  dyrektor naczelny, Główny Instytut Górnictwa; Tomasz Rogala – prezes zarządu, Polska Grupa Górnicza; Janusz Steinhoff – przewodniczący rady, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, wicepremier w latach 2000-2001, minister gospodarki w latach 1997-2001.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie