a

Aktualności

Debatowali o przyszłości Regionu – za nami III edycja Konferencji Silesia 2030

Czy możliwe jest wybudowanie lotniska z CO2? Czy Polska może całkowicie zrezygnować z węgla w produkcji energii? Czy woj. śląskie jest gotowe na wyzwania z tym związane i czy unikniemy katastrofy ekonomicznej? Która energia odnawialna jest przyszłością polskiej nowoczesnej energetyki? Czym tak naprawdę jest zielony wodór i kiedy będziemy mogli go realnie wykorzystywać jako paliwo do naszych samochodów?
Na te i wiele innych istotnych pytań odpowiedzieli prelegenci III edycji międzynarodowej Konferencji SILESIA 2030, organizowanej w centrum medialnym “Dziennika Zachodniego” przez Posła do Parlamentu Europejskiego Grzegorza Tobiszowskiego, reprezentującego Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów. Kolejna już debata o przyszłości regionu wystartowała 30 czerwca 2021 r. pn. „Wyzwania woj. śląskiego w dobie europejskiej transformacji energetycznej”. W trosce o bezpieczeństwo uczestników konferencja była transmitowana w internecie.

Konferencję rozpoczął panel dotyczący polskiego miksu energetycznego, węgla na świecie oraz bezemisyjnych technologii spalania węgla – nowoczesnych rozwiązań, które mogą ułatwić proces zmiany miksu energetycznego w państwach takich jak Polska, w których jest on oparty na tym właśnie paliwie. Poznaliśmy też uwarunkowania polskiego systemu energetycznego w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród prelegentów znaleźli się praktycy, którzy zaprezentowali amerykańską oraz norweską technologię do wychwytywania CO2 w produkcji energii z węgla.
Następnie uczestnicy konferencji postarali się wskazać, które z odnawialnych źródeł energii – słońce, wiatr czy wodór, najlepiej sprawdzi się w polskich warunkach. Poznaliśmy m.in. specyfikę budowy farm fotowoltaicznych i wiatrowych, ale także zielony wodór za sprawą gościa specjalnego konferencji – Pani Lis Gammelgaard z NEL HYDROGEN (Dania) – światowego lidera w technologiach wodorowych.
Trzeci blok tematyczny był z kolei poświęcony kosztom społecznym przemian. Jego uczestnicy postarali się odpowiedzieć na pytanie: jak uniknąć powtórki z Wałbrzycha? – czyli co zrobić, by zniwelować negatywne skutki przemian związanych z transformacją sektora energetycznego.
Inicjatorem cyklu debat pn. Silesia 2030 jest poseł do Parlamentu Europejskiego ze Śląska i były wiceminister energii – Grzegorz Tobiszowski, reprezentujący Grupę Europejskich Konserwatystów i Reformatorów.

Głównym partnerem wydarzenia był “Dziennik Zachodni”.
Moderatorem dyskusji był redaktor naczelny “DZ” Grzegorz Gajda.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie