a

Aktualności

Górnicy na Jasnej Górze

W niedzielę 21 listopada 2021 r. Europoseł Grzegorz Tobiszowski uczestniczył w Częstochowie w tradycyjnej 31. Pielgrzymce Górników na Jasną Górę. Pielgrzymka zgromadziła górników nie tylko węgla kamiennego, ale także brunatnego, rud cynku i ołowiu, siarki, miedzi, soli oraz ropy naftowej także pracowników elektrowni i elektrociepłowni. Przybyły rodziny górnicze, emeryci i renciści. Pielgrzymka była podziękowaniem za całoroczną pracę, w intencji polskiego górnictwa, o szacunek dla pracy i bezpieczeństwo w kopalniach oraz  modlitwą, za tych, którzy odeszli już na „wieczną szychtę”.

Msza św. została odprawiona w Kaplicy Cudownego Obrazu. Uczestniczył w niej m.in. Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych odpowiedzialny za górnictwo.

Z okazji tej uroczystości na jasnogórskiej wieży zawisły zielono-czarne flagi. „Czerń symbolizuje świat podziemny, mrok podziemny, ale i świat skarbów, a zieleń symbolizuje tęsknotę serca górnika za zielenią roślin, za kwiatami, za słońcem na wierchu” – wyjaśnił o. Jan Zinówko, paulin, który przed wstąpieniem do zakonu pracował w kopalni.

Pielgrzymka odbyła się tradycyjnie przed przypadającą 4 grudnia tzw. „Barbórką”, czyli świętem górniczym wypadającym we wspomnienie patronki przemysłu wydobywczego – św. Barbary.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie