a

Aktualności

Możemy mądrze korzystać z surowców

Potrzebujemy wielu surowców i stajemy przed dylematem – czy zakupujemy w krajach trzecich, czy możemy robić to również w Europie? – mówił Europoseł Grzegorz Tobiszowski w Parlamencie Europejskim, gdzie odbyło się wysłuchanie publiczne pt. „Środowiskowe i społeczne skutki działalności górniczej w UE”.  

Podczas swojego wystąpienia Grzegorz Tobiszowski wskazał, że niedostatecznie dyskutuje się o sektorze wydobywczym w Europie w aspektach związanych z potrzebą surowców w kontekście ochrony środowiska, pakietem klimatycznym, inwestycjami środowiskowymi.

Każde górnictwo niesie za sobą skutki napięć społecznych i każde w inny sposób oddziałuje na środowisko. Ważne jest żeby kontynuować te dyskusje, dzieląc górnictwo na poszczególne branże. W górnictwie miedziowym są inne technologie i inne zagrożenia, inaczej w przypadku górnictwa węgla kamiennego, brunatnego, górnictwa piasku czy soli.

To wielkie wyzwanie dla nas, Europejczyków, byśmy czerpali z dobra, którym są surowce, ale w standardach i technologiach, które są jak najbardziej przyjazne dla środowiska. – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Europoseł na forum Parlamentu Europejskiego wielokrotnie wyrażał przekonanie, że Unia powinna wspierać europejski przemysł wydobywczy, aby mógł być źródłem surowców potrzebnych w transformacji energetycznej.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie