a

Aktualności

W Strasburgu o ważnych dla Europy strategiach

Podczas Sesji Plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu debata rozpoczęła się od kwestii strategii związanej z surowcami krytycznymi i metalami ziem rzadkich. Ponadto przyjęto strategię dotyczącą rolnictwa, jej monitorowania i zarządzania. Mówiono na temat strategii farmaceutycznej tak, aby leki były dostępne w każdym kraju, co jest niezwykle ważne z perspektywy pandemii. Sporo czasu Parlament poświęcił też sytuacji na Białorusi. Wszyscy parlamentarzyści wykazali solidarność z naszym rządem w zakresie obrony granic Unii Europejskiej.

Unia Europejska jest bardzo mocno uzależniona od surowców krytycznych i pierwiastków ziem rzadkich z krajów trzecich. Między innymi kobalt, gdzie 65% pochodzi z Chin. Albo lit potrzebny między innymi do budowy akumulatorów samochodów elektrycznych – 55% z Chin – powiedział Europoseł Grzegorz Tobiszowski.

Jeśli chodzi o metale ziem rzadkich to aż 90% pochodzi spoza UE.

Dlatego Unia Europejska musi wesprzeć inwestycje kopalń na terenie Wspólnoty, które mają dostęp do złóż tych pierwiastków, abyśmy mogli się uniezależnić. – podkreślił Grzegorz Tobiszowski.

Równie ważna była debata o rolnictwie. Po trzech latach negocjacji przyjęto założenia wspólnej polityki rolnej.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie