a

Aktualności

“Rola budownictwa w polskiej gospodarce” – Dni Betonu 2021

Perspektywy dla branży budowlanej, programy inwestycji infrastrukturalnych czy wpływ nowych regulacji klimatycznych na sektor i całą gospodarkę – to tylko niektóre z pełnego spektrum tematów, poruszonych przez uczestników dyskusji „Rola budownictwa w polskiej gospodarce”, która odbyła się podczas Dni Betonu 11 października w Wiśle. Zderzyły się w niej opinie parlamentarzystów, reprezentantów sektora publicznego oraz prywatnego i ekspertów, a debatę prowadził redaktor Maciej Głogowski z Radia TOK FM.
Debatę rozpoczęła kluczowa dla branży kwestia regulacji klimatycznych, w której uznano że:
– jesteśmy zgodni, że CBAM powinien się jak najszybciej pojawić, ale musimy powalczyć o darmowe uprawnienia do emisji. Beton to jeden z surowców strategicznych, kluczowy także przy realizacji projektów OZE. Arnold Bresch z kolei – Członek Zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe SA – podkreślił rolę spółki w boomie budowlanym. Krajowy Program Kolejowy opiewa bowiem na 76 mld zł;
– jesteśmy największym placem budowy w Europie – mówił dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Tomasz Żuchowski, podkreślając jednocześnie kluczową rolę cementu z perspektywy infrastrukturalnej, w tym budowy dróg betonowych. Dariusz Blocher z FERROVIAL Budimex SA zaznaczył z kolei, iż polska infrastruktura jest 15 lat za średnią unijną, ale równocześnie ostatnie lata można uznać za wspaniałe dla budownictwa. Prezes Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa, Jan Styliński, uzupełnił, iż powinniśmy walczyć o stabilne perspektywy rozwoju branży budowlanej.

Debata rozpoczęła tegoroczne Dni Betonu, które od 11 do 13 października odbywają się w Wiśle. Konferencja ta to ponad 800 uczestników, 80 referatów, 10 sesji tematycznych i 2 debaty. To jedno z największych wydarzeń naukowo-technicznych Polski i Europy o tematyce budowlanej, którego historia sięga 2000 roku i które już tradycyjnie stanie się forum dyskusji pomiędzy decydentami, przedstawicielami szeroko pojętego budownictwa, architektury oraz reprezentantami środowiska naukowego. Wiodącym tematem dyskusji jest zrównoważone budownictwo, a także wyzwania stojące przed branżą w związku z nowymi regulacjami klimatycznymi.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie