a

Aktualności

Mamy problemy strukturalne z systemem energetycznym w Europie – Komisja ITRE

Podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) europoseł zwrócił uwagę, że w Unii często mówi się, że trzeba coś przyspieszyć, zamknąć, dekarbonizować, natomiast energetyka to przede wszystkim przedsięwzięcia wieloletnie. Ważne, by podejmować decyzje które będą trafne i będą służyć przyszłym pokoleniom.

Myślę, że ten kryzys energetyczny daje nam nauczkę i pokazuje, że mamy problemy strukturalne z systemem energetycznym w Europie – mówił  dziś w Parlamencie Europejskim Grzegorz Tobiszowski.

Eurodeputowany wyraził zadowolenie, że Komisja przedłożyła pilne zalecenia, które trzeba podjąć, aby przeciwdziałać negatywnym zjawiskom dotyczącym wzrostów cen energii. Wskazał zarazem, iż KE nie podaje nigdzie diagnozy co jest przyczyną obecnego kryzysu w Europie, dlaczego tak jest?

Wszyscy chodzimy do lekarza i kiedy otrzymujemy lekarstwo, chcemy wiedzieć, czemu takie, a nie inne. Kluczem jest wiedza, jak spójny jest nasz system energetyczny – stwierdził i dodał – Nie może być tak, że utrzymuje się stan niepewności w krajach, które chcą dziś odejść od węgla i wprowadzać inne źródła energii do swego miksu energetycznego. W strukturach Unii Europejskiej słyszymy, że gaz ma być rozwiązaniem przejściowym, bez wskazania na jaki okres, zaś energia z atomu również nie jest preferowana.

To jakie podjąć inwestycje, aby utrzymać bezpieczeństwo energetyczne i zarazem transformować swój system energetyczny? – pytał polski polityk podczas Komisji ITRE.

Tobiszowski powiedział, że po powtarzających się pytaniach dotyczących spekulacji wykupu emisji CO2, Komisja w końcu zwraca się o zbadanie kwestii spekulacyjnych, w systemie handlu emisjami CO2, który jest jednym z elementów odpowiadających za dzisiejszy kryzys. Eurodeputowany podkreślił po raz kolejny, że aktualnie system wykupu uprawnień do emisji CO2 nie jest systemem zgodnym z ideą wolnego rynku, ale ma charakter spekulacyjny.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie