a

Aktualności

IV edycja Konferencji Silesia 2030

Szanowni Państwo,

Silesia 2030 to cykl konferencji, na których spotykają się eksperci i praktycy, by rozmawiać o przyszłości polskiej i europejskiej energetyki. To otwarte forum dyskusji i wymiany doświadczeń oraz merytorycznego spojrzenia na szanse i zagrożenia, jakie niesie za sobą transformacja gospodarcza i energetyczna.
Zaczęliśmy w 2019 roku, a ideą wówczas nam przyświecającą było wsparcie procesu budowy nowoczesnego regionu uznawanego za serce gospodarcze Polski.

Już rok później, w 2020 roku, spotkaliśmy się w znacznie szerszym gronie polskich parlamentarzystów, przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, samorządowców i liderów największych firm, by wspólnie wypracować i podpisać “Rezolucję Śląską”, w której kładliśmy nacisk nie tylko na rozwijanie nowych odnawialnych źródeł energii ale również wsparcie nowoczesnych technologii, dzięki którym będzie można sprawniej i efektywniej, przy zachowaniu wysokich standardów ochrony środowiska wykorzystywać surowce tradycyjne, kopalne. Czas pokazał, że mieliśmy rację.

Ubiegłoroczny kryzys energetyczny w Unii Europejskiej wynikający zarówno z niepokojących działań Rosji na rynku gazu jak i będący gospodarczym skutkiem pandemii był pierwszym aż tak poważnym w energetyce europejskiej od czasu II wojny światowej. Europa stanęła przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z prowadzoną polityką surowcową. Ten rok i agresja Rosji na Ukrainę jeszcze pogorszyły sytuację. W europejskiej energetyce mamy do czynienia z nowym zjawiskiem, które jeszcze dziś nie do końca możemy opisać, nazwać i przeanalizować. Unia Europejska i jej poszczególni członkowie muszą jednak na nowo zdefiniować bezpieczeństwo energetyczne kontynentu. Wszelkie założenia, które stały u podstaw tzw. Zielonego Ładu i europejskiego pakietu zmian klimatycznych Fit for 55 są już nieaktualne.

Musimy dziś szybko i na nowo przygotować założenia europejskiej polityki energetycznej w kontekście całkowitego wyzwolenia się od surowca, jakim jest rosyjski gaz. Zasadne jest więc, by w gronie ekspertów, naukowców i praktyków z różnych gałęzi przemysłu energetycznego wypracować w jakim kierunku powinna iść dziś Europa, w jakim kierunku powinna iść dziś Polska, by zapewnić bezpieczeństwo energetyczne na kolejne pokolenia.

IV edycja Silesia 2030 ma być odpowiedzią na te wyzwania, polską propozycją nowego europejskiego ładu energetycznego. To od nas zależy jak dziś zbudujemy europejski rynek energetyczny. Spotkamy się 22 kwietnia w sali konferencyjnej w siedzibie Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności przy ul. Floriana 7 w Katowicach oraz w Internecie!

Punktem kulminacyjnym konferencji będzie podpisanie “Rezolucji Energetycznej”.

Zapraszam serdecznie!

Grzegorz Tobiszowski
Poseł do Parlamentu Europejskiego

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie