a

Aktualności

Zarejestruj się!

Trwa elektroniczna rejestracja uczestników 4 edycji Konferencji Silesia 2030.

Zarejestrować się można klikając tutaj. W Konferencji każdy będzie mógł uczestniczyć online. Zarejestrowani uczestnicy otrzymają drogą mailową powiadomienia, linki oraz materiały pokonferencyjne.

Szczegóły konferencji, program oraz listę uczestników znaleźć można na stronie https://konferencjasilesia2030.pl/ 

 

Zapraszamy również do lektury tekstu wprowadzającego.

Wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo energetyczne, niezależność od rosyjskich surowców i rewizja polityki klimatycznej Unii Europejskiej to główne tematy 4. edycji Konferencji Silesia 2030, która odbędzie się już 22 kwietnia w Katowicach. Inicjatorem i gospodarzem konferencji jest Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski.

 

Agresja Rosji na Ukrainę całkowicie zmieniła uwarunkowania społeczne                                 i gospodarcze w Europie. Wszystkie wcześniej wyznaczone cele oraz drogi do ich osiągnięcia wymagają głębokiej rewizji. Unia Europejska stoi w obliczu zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej, tak militarnego jak i ekonomicznego, a zwłaszcza w kontekście surowców energetycznych.

 

To właśnie główny temat 4. edycji Konferencji Silesia 2030, która odbędzie się 22 kwietnia w Katowicach. Udział w niej wezmą przedstawiciele Prezydenta RP, polskiego rządu, europosłowie, samorządowcy, eksperci, liderzy firm oraz związków zawodowych. Ważną częścią konferencji będą wystąpienia przedstawicieli Komisji Europejskiej i Ministerstwa Energii Ukrainy.

 

Zeszłoroczny kryzys energetyczny obnażył słabość systemu energetycznego Unii Europejskiej. Napaść Rosji na Ukrainę spotęgowała zapaść energetyczną w Europie, uwidaczniając jak wiele krajów uzależnionych jest od rosyjskich surowców. Obecnie realizowana polityka klimatyczna UE, która od wielu lat wpływała i wciąż wpływa na gospodarkę oraz energetykę, nie zapewniła europejskim obywatelom i przedsiębiorcom bezpieczeństwa – mówi europoseł Grzegorz Tobiszowski, były wiceminister energii, który w 2019 roku zainicjował cykl Konferencji Silesia 2030.   

Konieczna jest rewizja polityki klimatycznej Unii Europejskiej. Wszyscy mamy świadomość, że transformacja energetyczna jest konieczna, że musimy rozwijać odnawialne źródła energii. Ale szukając rozwiązań ekologicznych i obniżając emisję gazów cieplarnianych musimy pamiętać, że priorytetem jest bezpieczeństwo, także bezpieczeństwo energetyczne – dodaje europoseł Tobiszowski.

 

Bezpieczeństwo energetyczne to pewność i stabilność dostaw energii, w cenie, która firmom nie ogranicza konkurencyjności na światowych rynkach, a obywateli nie doprowadza do ubóstwa. To zróżnicowany miks energetyczny w którym różne źródła wzajemnie się uzupełniają, bo każde ma swoje zalety i wady. To wreszcie bazowanie na własnych surowcach i maksymalne zdywersyfikowanie kierunków importu. 

 

W tym kontekście kluczową kwestią jest pozostawienie państwom członkowskim wyboru drogi transformacji energetycznej dostosowanej do potencjału, infrastruktury, zasobów oraz możliwości każdego kraju w UE. Dla Unii Europejskiej jako całości priorytetem jest natomiast całkowite uniezależnienie się od rosyjskich surowców, zwłaszcza gazu. 

 

Okoliczności, w których znaleźliśmy się, wymagają podjęcia natychmiastowych działań. Wszelkie założenia, które stały u podstaw tzw. Zielonego Ładu i pakietu Fit for 55 są już nieaktualne. Dlatego właśnie 22 kwietnia spotykamy się w gronie polityków, ekspertów i praktyków. Do naszej dyskusji zaprosiliśmy przedstawiciela Komisji Europejskiej, a także Ministerstwa Energii Ukrainy, której sieci energetyczne już zostały zsynchronizowane z UE. Transformacja energetyczna Unii musi uwzględniać sytuację na Ukrainie, jej potrzeby i potencjał energetyczny. – argumentuje Grzegorz Tobiszowski

 

W 4. edycji Konferencji Silesia udział wezmą wysocy rangą przedstawiciele Prezydenta RP, Ministerstwa Środowiska i Klimatu, Ministerstwa Aktywów Państwowych, posłowie do Parlamentu Europejskiego, samorządowcy, prezesi firm przemysłowych i energetycznych, liderzy związków zawodowych oraz naukowcy i eksperci.  Punktem kulminacyjnym konferencji będzie podpisanie Rezolucji Energetycznej, która rozesłana zostanie do instytucji unijnych oraz rządów krajów członkowskich UE. 

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie