O wciąż rosnących cenach energii w UE
Poniższa grafika dokładnie pokazuje, że Unia Europejska przeżywa poważny kryzys energetyczny. Wykres przedstawia wzrost cen energii od stycznia 2021 do stycznia 2022. Wszyscy boleśnie odczuwamy skutki podwyżek cen energii elektrycznej, gazu i ogrzewania, a warto zwrócić uwagę, że Polska – na tle innych krajów UE – radzi sobie naprawdę dobrze. W Grecji, Bułgarii czy Chorwacji w ciągu roku cena energii wzrosła pięciokrotnie!
Dziś (2 lutego) w Parlamencie Europejskim podczas obrad Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii ITRE Europoseł Grzegorz Tobiszowski zadał komisarz Kadri Simson dwa niezwykle istotne pytania:
- Problem wysokich cen energii utrzymuje się i pozostanie wyzwaniem przez obecną zimę i prawdopodobnie w nadchodzących latach. Jak mamy chronić konsumentów – zarówno poprzez środki krajowe, jak i podejmując stanowcze działania na szczeblu UE?
- Kwestia cen energii jest złożona, państwa członkowskie mają różną wrażliwość na ceny uprawnień do emisji. W niektórych krajach ceny uprawnień do emisji CO2 mają znaczący wpływ nie tylko na energię elektryczną, ale także na ceny ogrzewania. Jak Komisja Europejska planuje zareagować w perspektywie krótkoterminowej? Czy rozważane jest zawieszenie systemu ETS?
Komisarz Kadri Simson niestety nie odpowiedziała na zadane pytania.