a

Aktualności

O Konferencji Klimatycznej ONZ w Glasgow (COP26) w Strasburgu

20 października w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata dot. Konferencji Klimatycznej ONZ w Glasgow (COP26). Podczas wystąpienia na sesji plenarnej skupiłem się na wspólnym udziale w walce o czyste powietrze zarówno krajów wspólnoty, jak i wielkich potęg gospodarczych takich jak Chiny, Rosja czy Stany Zjednoczone.
  • Troska o klimat, o bezpieczną przyszłość dla następnych pokoleń jest niezwykle istotna. Musimy jednak pamiętać, że mamy jedną, wspólną dla wszystkich ludzi planetę.
  • Społeczność międzynarodowa zgodziła się, aby w drugiej połowie stulecia osiągnąć neutralność klimatyczną i utrzymać wzrost temperatur poniżej 2 stopni Celsjusza. Osiągnąć wspólnie. To jest kluczowa kwestia.
  • Unia Europejska stawia sobie bardzo wyśrubowane plany redukcji emisji, odejścia od paliw kopalnych w gospodarce, a przecież jako blok UE-27 odpowiada tylko za 6,4% globalnych emisji gazów cieplarnianych.
  • Tymczasem wielkie gospodarki światowe, o dużej liczbie ludności, (np. Chiny – 27%, Indie – 6,6%, Rosja – 3,1%, Brazylia – 2,8%, USA – 11%)- są głównie odpowiedzialne za emisję. Bez ich udziału i zaangażowania ten projekt się nie uda.

Należy zadać więc pytanie, jakich użyć argumentów by przekonać wielkie kraje do tego, by wspólnie walczyć o bezpieczną przyszłość dla następnych pokoleń?

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie