a

Aktualności

W odpowiedzi na postulaty Europejskiego Związku Zawodowego IndustriAll

Związki Zawodowe przemysłu wytwórczego, górnictwa i energetyki, pod Patronatem Europejskiego Związku Zawodowego IndustriAll,  rozpoczęły ogólnoeuropejską mobilizację, wzywając instytucje europejskie i rządy krajowe do wprowadzenia ulepszeń w wymiarze społecznym Zielonego Ładu.  W siedzibie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność w Katowicach odbyło się spotkanie dotyczące tej Kampanii.

W postulatach związkowców czytamy,  że  popierają one działania na rzecz klimatu, ale nalegają, aby ekologicznej transformacji – najbardziej znaczącej zmianie w przemyśle od czasów rewolucji przemysłowej – towarzyszył równie potężny program społeczny, gwarantujący sprawiedliwą społecznie transformację i inwestycje w nowe możliwości zatrudnienia.

Temat sprawiedliwej transformacji wielokrotnie poruszał w swoich wystąpieniach Poseł do Parlamentu Europejskiego, Grzegorz Tobiszowski.

– Zgodnie z propozycją Komisji Europejskiej od 2035 roku nastąpi zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi i hybryd, a co za tym idzie tysiące ludzi z branży motoryzacyjnej straci pracę. Odczują to boleśnie również pasażerowie, którzy stracą dostęp do środków transportu. Kolejny aspekt to pakiet „Fit for 55” i wyższe ceny energii elektrycznej, a co za tym idzie wyższe ceny ogrzewania. W efekcie czego nasze wydatki wzrosną o 108 proc, co wielu doprowadzi do ubóstwa. Tego się obawiamy. Zawsze podkreślam, że w centrum wszelkich zmian musi być dobro społeczne. Działając na rzecz ochrony klimatu, musimy działać tak, aby uchronić obywateli przed negatywnymi skutkami przemian. To miliony pracowników, których obejmie transformacja. Rozwiązaniem społecznego jej wymiaru musi być modernizacja istniejącej infrastruktury oraz inwestowanie i rozwój nowych możliwości zatrudnienia. Przemysł musi zostać zrewolucjonizowany, z uwzględnieniem przede wszystkim aspektów społecznych. To ogromne wyzwanie i dlatego wszelkie działania muszą być prowadzone bardzo rozsądnie – podkreśla europoseł.

W spotkaniu udział wzięli m.in.  Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Zalewska oraz  członkowie Rady Koordynacyjnej IndustriAll Polska reprezentujący Forum ZZ, OPZZ i NSZZ Solidarność.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie