a

Aktualności

8. edycja za nami!

Pełna sala, ważne głosy znamienitych gości i merytoryczna dyskusja czyli 8. edycja Konferencji Silesia 2030 za nami! Tematem konferencji były surowce krytyczne. Bez nich nie jest możliwy rozwój technologiczny i gospodarczy. Od nich także uzależnione jest wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. W wspólnym stanowisku na COP28 Unia Europejska zadeklarowała jeszcze szybsze odejście od paliw kopalnych i dynamiczniejsze zwiększenie mocy źródeł odnawialnych. Tyle że ta “zielona transformacja” także wymaga ogromnych ilości surowców mineralnych – czyli wydobywanych z ziemi. To m.in. kobalt, nikiel, lit, metale ziem rzadkich. Wiele z tych surowców pochodzi z krajów łamiących prawa człowieka, prawa pracownicze i wymagania związane z ochroną środowiska, takich jak na Chiny, Kongo czy Birma. 

– Ambicje klimatyczne Europy powinny być zakotwiczone w liczbach i pragmatyce gospodarczej. W demokracji nie możemy się wstydzić racjonalnych decyzji i zaklinać rzeczywistość – jeżeli fakty i liczby podpowiadają, że powinniśmy wyhamować, to trzeba to zrobić. Gospodarka nie może być układana wyłącznie pod zieloną modę i to, co aktualnie jest trendy; gospodarka jest sferą zbyt poważną, a bezpieczeństwo energetyczne jest zbyt kluczowe, by kierować się wyłącznie modą i ambicjami- mówił gospodarz konferencji Silesia 2030 europoseł Grzegorz Tobiszowski .

Problem jest niezwykle poważny, a wygląda na to, że decydenci w Unii Europejskiej i wielu krajach członkowskich, nie dostrzegają pełni zagrożenia lub je bagatelizują. Europa coraz silniej uzależnia się od impotu, a kolejne deklaracje akty polityki klimatycznej jak Fit for 55 czy REPowerUE – windują ceny surowców, a także wypychają przemysł poza obszar UE. Obecna polityka klimatyczna UE nie obniża emisji gazów cielarnianych, a jedynie przesuwa je z Europy na inne kontynenty.

Nagranie z konferencji można zobaczyć klikając tutaj.

Serdecznie dziękujemy Pani Premier Beacie Szydło, Doradcy Prezydenta RP Pawłowi Sałkowi oraz Wiceministrowi Aktywów Państwowych Markowi Wesołemu, którzy choć osobiście nie mogli uczestniczyć w konferencji, przesłali nagrania swoich wypowiedzi. To były ważne i cenne głosy!

„Nowym otwarciem będą przyszłoroczne wybory do Parlamentu Europejskiego. Wtedy będzie zupełnie nowa karta, będziemy mogli dyskutować o nowych rozwiązaniach i po prostu odstąpić od tych złych rozwiązań, które zostały wprowadzone. Wierzę, że złe, obniżające konkurencyjność gospodarki rozwiązania w sferze Zielonego Ładu zostaną w kolejnej kadencji Parlamentu Europejskiego odwrócone” – mówiła Beata Szydło.

 

Dziękujemy panelistom: Tomaszowi Rogali, prezesowi Polskiej Grupy Górniczej, Tomaszowi Heryszkowi, prezesowi Węglokoksu, Wojciechowi Kałuży wiceprezesowi Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz Arturowi Warzosze, wiceprezesowi Tauron Polska Energia!

Dziękujemy wszystkim uczestnikom konferencji w sali konferencyjnej i widzom transmisji on-line!

Ważnym elementem konferencji i trwałym śladem jaki po niej pozostanie, jest Rezolucja Surowcowa 2023. Wkrótce zostanie ona wysłana do Komisji Europejskiej, a także europarlamentarzystów wszystkich frakcji.

Gorąco zachęcamy do wzmocnienia tego głosu i podpisania Rezolucji on-line.

 

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie