a

Aktualności

Debata online „Ciepłownictwo sieciowe w ramach pakietu „Fit for 55”: wyzwania i możliwości”

Ciepłownictwo sieciowe jest wykorzystywane głównie w chłodniejszych regionach Unii Europejskiej. Państwa członkowskie, takie jak Dania, Finlandia, Niemcy, Polska, Czechy czy Szwecja, w większym stopniu korzystają z sieci ciepłowniczych jako głównego źródła ciepła. Jednak kraje te różnią się między sobą strukturą miksu energetycznego, dynamiką wzrostu społeczno-gospodarczego, potencjałem energii odnawialnej oraz strukturą rynku ciepła.

W ramach pakietu legislacyjnego „Fit for 55” Komisja Europejska zaproponowała szereg zmian legislacyjnych, które łącznie mają na celu dekarbonizację sieci ciepłowniczych w Europie. Ale czy opcje te są i będą dostępne oraz możliwe do zrealizowania dla wszystkich państw członkowskich?

Na to pytanie, jak i na szereg innych postaramy się odpowiedzieć w trakcie organizowanej z mojej inicjatywy debaty online „Ciepłownictwo sieciowe w ramach pakietu „Fit for 55”: wyzwania i możliwości”. Odbędzie się ona 10 lutego, w godz. od 10:00 do 11:30. Zapewniamy tłumaczenie na język polski i angielski.

Jako kontrsprawozdawca raportu dotyczącego dyrektywy w sprawie efektywności energetycznej w Parlamencie Europejskim chciałbym Państwa serdecznie zaprosić do wzięcia udziału w tym wydarzeniu, które organizuję wspólnie z dwójką europosłów. Dzięki nim możliwe będzie spojrzenie na kwestie ciepłownictwa sieciowego w Unii Europejskiej z szerszej perspektywy.

Pierwszą ze współorganizatorek jest Pani Pernille Weiss, – duńska europosłanka, kontrsprawozdawczyni raportu dot. efektywności energetycznej z ramienia Europejskiej Partii Ludowej (EPL), członkini Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Ochrony Żywności (ENVI) w Parlamencie Europejskim. Nieobce jej są wyzwania stojące przed sektorem energii w Polsce, z którymi miała okazję zapoznać się w trakcie wizyty studyjnej w Bełchatowie w 2019 r.

Drugim współgospodarzem jest Pan Morten Helveg Petersen – europoseł z Danii pełniący funkcję Wiceprzewodniczącego Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii w PE z ramienia frakcji Odnowić Europę (RENEW). Jest także Przewodniczącym Komitetu Sterującego organizacji Energy Solutions, skupiającej przedstawicieli przemysłu oraz posłów do Parlamentu Europejskiego. Jej celem jest ułatwienie dialogu między decydentami politycznymi, przemysłem i interesariuszami odnośnie spraw regulacyjnych związanych z energetyką. Pan Petersen jest jednym z najbardziej znanych i wpływowych polityków zajmujących się sprawami polityki klimatyczno-energetycznej na forum Unii Europejskiej.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia wraz z listą prelegentów zostanie przesłany do Państwa w późniejszym terminie.

Jeszcze raz serdecznie zapraszam do zarejestrowania się i wzięcia udziału w debacie. Formularz rejestracyjny znajdą Państwo klikając tutaj

 

Łączę wyrazy szacunku,

Grzegorz Tobiszowski

Poseł do Parlamentu Europejskiego

 

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie