a

Aktualności

Energia z morza

Europoseł Grzegorz Tobiszowski, na zaproszenie Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i przedsiębiorstwa Ocean Winds, uczestniczył w wizycie studyjnej w Viana del Castelo na północnym wybrzeżu Portugalii. 

Znajduje się tam WindFloat Atlantic – pierwsza na świecie pływająca farma wiatrowa. Składa się z trzech turbin o łącznej mocy zainstalowanej 25 MW. Zapewnia energię elektryczną dla  25 tysięcy gospodarstw domowych.
Rozwój energetyki wiatrowej na morzu to nie tylko element budowania europejskiego bezpieczeństwa energetycznego, ale też szansa dla rozwoju przemysłu. W tym projekcie kable łączące turbiny dostarczyła polska firma! Kolejne takie pływające farmy wiatrowe to też szansa na duże zlecenia dla polskich stoczni, które mają technologiczne możliwości budowy pływających podstaw dla turbin.
Unia Europejska ma technologię by zapewnić wspólnocie bezpieczeństwo energetyczne. Kluczem jest odpowiedni miks dostosowany do warunków danego kraju i wzajemne uzupełnianie się źródeł odnawialnych i energetyki konwencjonalnej.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie