a

Aktualności

Jaka przyszłość górnictwa?

Jeśli polityka klimatyczna Unii Europejskiej jest taka dobra, jeśli ten proponowany przez Komisję Europejską system energetyczny jest taki świetny, to skąd ten kryzys energetyczny w Unii, który zaczął się w czasie pandemii, a nasilił wiele miesięcy przed wojną? – pytał Poseł do Parlamentu Europejskiego Grzegorz Tobiszowski podczas debaty “Górnictwo” w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Europoseł Tobiszowski przywołał zawarty w podpisanej 22 kwietnia Rezolucji Energetycznej postulat rewizji polityki klimatycznej UE.

To co wyróżnia człowieka – to rozum. Człowiek rozumny analizuje i wyciąga wnioski. System energetyczny Unii Europejskiej skapitulował w obliczu rozgrywek Władimira Putina. Niestety wciąż w UE bardzo silna jest ideologia, która góruje nad rozsądkiem. Większy popyt na węgiel rozpoczął się znacznie przed agresją Rosji na Ukrainie. Kłopoty z elektrowniami jądrowymi we Francji, niedostatek gazu, niestabilność OZE sprawiły, że wiele krajów zaczęło zwracać się w stronę węgla, albo importować energię wyprodukowaną właśnie przez energetykę węglową. Polska ma węgiel i nie może z niego rezygnować. Przez wiele lat to będzie nasz stabilizator systemu energetycznego, który zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne. Każdy kraj UE musi mieć możliwość wyboru własnej ścieżki transformacji energetycznej mając na uwadze cele ekologiczne, ale przede wszystkim własne bezpieczeństwo – mówił Grzegorz Tobiszowski.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie