a

Aktualności

Zapytanie o bezpieczną transformację energetyczną

W dniu 14. 01.2020 r. Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się dyskusja na temat planu zrównoważonych inwestycji, funduszu na rzecz sprawiedliwej transformacji i planu działania na rzecz Europy socjalnej. Podczas debaty Eurodeputowany Grzegorz Tobiszowski stwierdził, że aby Europejski Zielony Ład mógł sprawnie funkcjonować i spełniać swoje założenia trzeba wiedzieć, na jakich fundamentach został oparty.

– Czy KE ma zamiar skonsultować z państwami członkowskimi, ile będą potrzebować środków, nakładów inwestycyjnych, aby skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną, nie tracąc jednocześnie na bezpieczeństwie energetycznym każdego z państw członkowskich oraz całej Unii Europejskiej? – pytał eurodeputowany.

Polski polityk dopytywał też czy KE wie, ile czasu zajmie tzw. „zazielenienie” gospodarek poszczególnych krajów, w oparciu o dostępne dzisiaj technologie. Przedstawił dane, według których szacuje się, że dodatkowe koszty transformacji w Polsce wyniosą średnio od 2,6% do 4,3% PKB w latach 2020- 2050, co oznacza ponad 500 mld euro. „Jest to obciążenie o 1,7 do 2,3 razy wyższe niż średnia UE” – punktował. Grzegorz Tobiszowski zwrócił też uwagę na sytuację Śląska. „W sektorze wydobywczym oraz około tego sektora pracuje ok. 200 tys. osób” – powiedział europoseł i dodał, że koszt zastąpienia jednego miejsca pracy w tym sektorze to ok. 250 tys. euro oraz zaapelował o zwrócenie uwagi na te kwestie.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie