Delegacja do spraw stosunków z Chińską Republiką Ludową
Delegacja liczy 37 członków i taką samą liczbę zastępców. Jest to jedna z największych delegacji Parlamentu odzwierciedlająca fakt, że stosunki UE z Chinami są jednym z naszych najważniejszych stosunków politycznych i gospodarczych.
Główne kwestie dotyczące współpracy dwustronnej zostały uzgodnione w strategicznym programie współpracy między UE, a Chinami do 2020 r. Między nimi odbywają się coroczne szczyty, a także regularne spotkania międzyparlamentarne. Najnowsza chińska strategia UE określa Chiny jako partnera, konkurenta i rywala systemowego. Zdecydowanym celem wszystkich instytucji europejskich jest dążenie do współpracy z Chinami wszędzie tam, gdzie możemy stworzyć do tego odpowiednie warunki. Oczywiste szanse na wspólne interesy istnieją na przykład w walce ze zmianami klimatu, w zielonych gospodarkach i mieszkalnych miastach, w ochronie środowiska i różnorodności biologicznej. Europa będzie również dążyć do silnej współpracy w zakresie celów zrównoważonego rozwoju. Częścią relacji są również kwestie dwustronne, takie jak uczciwy i wolny handel, wzajemnie korzystne inwestycje, wymiana między podmiotami społeczeństwa obywatelskiego, współpraca naukowa lub dyskusje na temat problemów związanych z prawami człowieka.
W nowej kadencji delegacja wniesie duży wkład w promowanie parlamentarnego wymiaru stosunków, a tym samym będzie ściśle współpracować z innymi organami Parlamentu Europejskiego, w szczególności z komisjami parlamentarnymi. Delegacja będzie również prowadzić wymianę i współpracę z Komisją Europejską i jej służbami, Europejską Służbą Działań Zewnętrznych, Delegaturą UE w Pekinie i Biurem UE w Hongkongu.