a

Aktualności

Podpisanie Rezolucji Śląskiej najważniejszym punktem konferencji SILESIA 2030

W obecności europosłów, polskich parlamentarzystów i samorządowców podpisano Rezolucję Śląską. Dokument zawiera założenia odpowiedzialnej drogi do ochrony klimatu w Europie. Rezolucję ogłoszono 4 marca 2020 r. w Rudzie Śląskiej podczas konferencji energetycznej Silesia 2030. Treść rezolucji zawiera kilka punktów, są to między innymi kwestie zrównoważonego rozwoju, nowoczesnej gospodarki, działania proekologiczne, jednak bez rezygnacji z paliw kopalnych. Politycy i samorządowcy chcą przekonać Unię Europejską, że nowoczesny przemysł wydobywczy nie musi szkodzić środowisku.

Głównym tematem spotkania zainicjowanego przez posła do Parlamentu Europejskiego, Grzegorza Tobiszowskiego, była dyskusja z udziałem ekspertów dotycząca drogi Polski do niezależności energetycznej w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i miksu energetycznego kraju w przyszłości, także w odniesieniu do planowanych przez rząd inwestycji.

– Rząd RP dostrzega, że Śląsk ze swoim potencjałem i wyzwaniami jest ważny w perspektywie rozwoju Polski. Trzeba wzmocnić dyskusję, w którym kierunku powinniśmy się rozwijać. Naszym celem jest budowa nowoczesnego, innowacyjnego regionu. Musimy zbudować równowagę między troską o klimat i ochronę środowiska a rozwojem gospodarczym i nie zapominać przy tym o bezpieczeństwie energetyczny – mówił Eurodeputowany G. Tobiszowski.

Swoje prezentacje wygłosili też Scott Foster Dyrektor Dywizji Zrównoważonego Rozwoju UNECE i Agelos Kokkinos, Przedstawiciel Departamentu Energii rządu federalnego USA.

Szybki kontakt

Piotra Niedurnego 69,
41-709 Ruda Śląsk

Obserwuj mnie